2019-2020 թթ Արինսայթս հետազոտական ընկերությունը ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) պատվերով իրականացրել է ֆորմատիվ հետազոտություն, որը միտված է աջակցելու սոցիալական և վարքագծային փոփոխության հաղորդակցության ռազմավարության մշակմանը: Այս որակական հետազոտությունը նպատակ ուներ հասկանալու սննդի սպառման վերաբերյալ գիտելիքները, դիրքորոշումները և պրակտիկաները թիրախային խմբերի շրջանում, սննդի սպառման սովորությունների փոփոխման խոչընդոտները, այդ արգելքների պատճառները, առողջ սննդակարգի ընտրության խթաններն ու էմոցիոնալ ազդակները։
2018թ Ազգային ռազմավարական ուսումնասիրության արդյունքները ցույց տվեցին, որ պարենային անապահովությունը և թերսնուցումը Հայաստանում առկա երկու գերակա հիմնախնդիրներ են: Այս խնդիրների սահմանման արդյունքում ՊՀԾ-ն նախաձեռնեց ռազմավարական ներդրում՝ երկրում սննդազգայուն արժեշղթաների ձևավորման և երկրում պարենային անապահովության ու թերսնման վերացման համար: Հայաստանցիների կողմից կիրառվող անցանկալի սննդային սովորություններին արձագանքելու նպատակով՝ ՊՀԾ-ն նախաձեռնեց սոցիալական և վարքագծային փոփոխության հաղորդակցության ռազմավարության մշակմանը միտված ֆորմատիվ հետազոտություն և պայմանագիր կնքեց մրցակցային կարգով ընտրված Արինսայթս հետազոտական ընկերության հետ՝ հանրապետական ծածկույթով որակական հետազոտություն իրականացնելու համար:
Հետազոտության շրջանակներում իրականացվել են խորին և առանցքային տեղեկատուների հարցազրույցներ և տնային տնտեսությունների դիտարկումներ: Ընդհանուր առմամբ, 90 հարցազրույց և դիտարկում է իրականացվել չափահաս տարիքի կանանց և տղամարդկանց, դպրոցահասակ երեխաներ ունեցող ծնողների, 12-18 տարեկան դեռահասների, պարեն արտադրողների, առողջապահության ոլորտի մասնագետների և սոցիալական աշխատողների հետ:
Հարցազրույցների և դիտարկումների շրջանակներում ուսումնասիրվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են սննդի գնման և սպառման սովորությունները հայաստանյան տնային տնտեսություններում, առողջ սննդակարգի ընկալումները, առողջ սննդակարգով առաջնորդվելու շարժառիթներն ու խոչընդոտները և այլն: Հետազոտության ընտրանքի, տվյալների հավաքման և վերլուծության փուլերն իրականացվել են Հիմնավորված տեսության մեթոդաբանության հիման վրա:
Հետազոտության արդյունքում պատրաստվել է մանրամասն վերլուծական հաշվետվություն՝ որոշակի թիրախային խմբերի կողմից սննդի գնման, պատրաստման պրակտիկաների, շարժառիթների, դիրքորոշումների և խոչընդոտների վերաբերյալ:

SBCC formative research insights were submitted to WFP in Armenia
In 2019-2020 R-Insights Research Company implemented Social & Behavioral Change Communications (SBCC) formative research project commissioned by the United Nations World Food Programme (WFP). The qualitative research aimed at understanding knowledge, attitudes and practices related to food consumption, barriers to changes in food consumption habits among the target audiences, reasons of those barriers, motivations and emotional hooks for healthy dietary choices.
Based on the 2018 National Strategic Review, WFP in Armenia recognized food insecurity and malnutrition as two key concerns for the country. These concerns brought for WFP to foresee a strategic investment in the establishment of nutrition-sensitive food value chains and the eradication of food insecurity and malnutrition in the country. In response to existing negative dietary habits of Armenians, the UN WFP initiated an SBCC formative research that supports the Social and Behavior Communication Strategy and intervention development and through a competitive procurement process selected R-Insights Research Company to conduct a nationwide qualitative research.
The research combined the methods of in-depth and key informant interviews with direct observations in households. Overall, 90 units of interviews and observations have been implemented with adult men and women, parents of school-aged children, children/adolescents aged between 12-18 years old, small holder farmers, healthcare professionals and social workers.
The interviews and observations covered such topics as food purchase and consumption habits in Armenian households, perceptions of healthy diets, motivations and barriers of practicing healthy dietary habits etc. Principles of Grounded Theory were used throughout the research study to guide sampling, data gathering, and data analysis.
The research resulted in a detailed analytical report providing insights on food shopping, cooking, and consumption, motivations, attitudes and barriers among certain target groups.