Գիտափորձի արդյունքները ներկայացվել են ՏՀԶԿ (OECD)
2019 թվականին Արինսայթս հետազոտական ընկերությունը Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) հետ կնքած պայմանագրի շրջանակներում  իրականացրել է հետազոտական ծրագիր, որի նպատակն էր գնահատել ֆինանսական կրթմանն ուղղված դասընթացների արդյունավետությունը: Դասընթացներն իրականացվել են Հայաստանի բարձր դասարանների աշակերտների շրջանում Հայաստանում Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի (ՖՀՀ) գրասենյակի կողմից: Հետազոտությունն իրականացվել է պատահական վերահսկվող գիտափորձի (randomized controlled trial) միջոցով, որի ընթացքում վերահսկիչ և միջամտության ենթարկված խմբերում անցկացվել են նախաթեստ (նախքան դասընթացների իրականացումը) և վերջնական թեստ (դասընթացներն իրականացնելուց հետո):
ՖՀՀ-ն իր դասընթացները կազմակերպել է երկու ձևաչափով. առաջինի դեպքում անցկացվել են միայն 45 րոպե տևողությամբ դասընթացներ, իսկ երկրորդի դեպքում դասընթացներն ուղեկցվել են ուսուցողական հոլովակներով: Երկու ձևաչափերի դեպքում էլ դասընթացների ժամանակ քննարկվել են թեմաներ, որոնք ուղղված են ֆինանսական համակարգի վերաբերյալ գիտելիքներին, դիրքորոշումներին և վարքին, ՖՀՀ վերաբերյալ իրազեկվածությանը, բանկային հաշիվներին և քարտերին, ավանդներին, վարկերին և ապահովագրությանը:
2019 թվականին Արինսայթս հետազոտական ընկերությունը վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում իրականացրել է գնահատող հետազոտություն: Հետազոտության նպատակն է եղել գնահատել Հայաստանում երիտասարդների շրջանում Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի կողմից իրականացված ֆինանսական կրթմանն ուղղված դասընթացների արդյունավետության գնահատումը:
Գնահատումն իրականացվել է գիտափորձի մեթոդաբանության միջոցով, կիրառվել է պատահական վերահսկվող փորձարկում, որի ընթացքում անցկացվել է նախաթեստ և վերջնական թեստ վերահսկիչ և միջամտության խմբերում: Քանակական գնահատմանը զուգահեռ իրականացվել են նաև որակական հարցազրույցներ և ֆոկուս խմբային քննարկումներ` դասընթացների ձևաչափի և բովանդակության վերաբերյալ շահագրգիռ կողմերի ամբողջական կարծիքները ներառելու նպատակով:
Գիտափորձի շրջանակներում գնահատվել են ավելի քան 1700 աշակերտներ  մոտ 30 դպրոցներից: Դպրոցները բաժանվել են երկու՝ միջամտության և վերահսկիչ խմբերի: Պատահական վերահսկվող փորձարկման տվյալները վերլուծվել են ՙՙտարբերություն տարբերության մեջ՚՚ (difference-in-difference) վերլուծական մոդելի համաձայն:
Որակական մասը ներառել է 8 ֆոկուս խմբային քննարկումներ դպրոցների աշակերտների շրջանում, և 11 խորին հարցազրույցներ դպրոցների ուսուցիչների և ՖՀՀ փորձագետների շրջանում:
Հետազոտության արդյունքում պատրաստվել  է ամբողջական վերլուծական հաշվետվություն և առաջարկների ցանկ` ֆինանսական կրթման դասընթացների հետագա փուլերի կազմակերպման համար:

In 2019 R-Insights Research Company, in the scope of a contract with the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), implemented a research project which aimed at evaluating the effectiveness of financial education seminars: the seminars were delivered by the Office of Financial System Mediator (FSM) of Armenia, the target group was high school students in Armenia. The research was implemented using randomized controlled trials with pre-test and post-test evaluation in control and treatment groups.
FSM organized the seminars in two formats: first, 45-minute seminars only, and second, tutorial videos on top of 45-minute seminars. Both seminars cover the topics of knowledge, attitudes, and behaviors related to the financial system, awareness of FSM, banking accounts and cards, deposits, loans, insurance.
In 2019, R-Insights Research Company conducted an evaluation study in the scope of the mentioned project. The goal of the study is to evaluate the effectiveness of the financial education seminars implemented by Financial System Mediator (FSM) for high school students in Armenia.
The evaluation was carried out based on experimental research design, i.e. using a randomized controlled trial (RCT), with pre-test and post-test evaluation in control and treatment groups. In addition, qualitative interviews and focus group discussions were implemented to collect comprehensive feedback from related stakeholders about the format and content of the seminars.
In the framework of experimental assessment, over 1700 students from about 30 schools were tested. The schools were assigned to two treatment groups and a control groups. RCT data was analyzed in accordance with the difference-in-difference (DID) analysis methodology. The qualitative part included focus group discussions with the school students and in-depth interviews with school teachers and FSM experts.
The research resulted in comprehensive evidence and suggestions for further development of the financial education seminars.